PFRON o ważności przedłużanych orzeczeń o niepełnosprawności
09.09.2024
• Przepis obowiązujący do 30.09.2024 r.
• Przepis obowiązujący od 3.08.2024 r. (ustawa zmieniająca)
• Przepis przejściowy
• Co robić?
Przepis obowiązujący do 30.09.2024 r.
Do 30 września 2024 roku ważne są orzeczenia o niepełnosprawności wydane przez przez miejski, powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, które traciły ważność w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 29 września 2024 r.
Przedłużenie ważności trwa do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.
Przepis obowiązujący od 3.08.2024 r. (ustawa zmieniająca)
Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności jest złożony w okresie ważności orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia. Przedłużenie ważności nie może trwać jednak dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność orzeczenia.
Różnica polega na tym, że według przepisu obowiązującego do 30.09.2024 r. - orzeczenie zachowuje ważność do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne. Według przepisu obowiązującego od 3.08.2024 r. orzeczenie jest ważne do dnia wydania nowego, ostatecznego orzeczenia.
Przepis przejściowy
Z kolei przepis przejściowy mówi, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej (przed 3.08.2024 r.), które dotyczą postępowań o ustalenie niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, stosuje się przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą.
Co robić?
PFRON wyjaśnia, że:
• dla orzeczeń wydanych do dnia 2 sierpnia 2024 r. przez miejskie lub powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (które nie zostały zaskarżone) -ważność orzeczeń poprzedzających te orzeczenia wygaśnie w dniu, w którym nowe orzeczenie stało się ostateczne;
• dla orzeczeń wydanych od dnia 3 sierpnia 2024 r. przez miejskie lub powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (które nie zostały zaskarżone) – ważność orzeczeń poprzedzających te orzeczenia wygaśnie w dniu wydania tych nowych orzeczeń, które w związku z niewniesieniem odwołania staną się ostateczne.
Orzeczenie o niepełnosprawności, którego ważność jest wydłużona do 30 września 2024 r. należy przedłużyć składając wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia. Bez tego, orzeczenie od 1 października 2024 r. to traci ważność. Złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, oznacza wydłużenie jego ważności do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia.
Ważne
Wydłużenie nie może trwać jednak dłużej niż o kolejnych 6 m-cy, czyli do 31.03.2025 r.